Když nás stres poznamená

Do stresové situace se dříve nebo později dostane každý z nás. Tomu se nelze vyhnout. Důležité je, jak se dokážeme se stresem vyrovnat. Někdo nad problémem mávne rukou, bez toho aniž by se ho problém podstatněji dotkl. Jiný se trápí ještě dlouho před a děsí se těch nejhorších scénářů, co vše negativního se může stát. Tito lidé jsou na tom podstatně hůře, protože špatně zvládnutý stres je dříve nebo později dožene nějakým zdravotním problémem. Věřte, že některé potíže mohou být opravdu nepříjemné, jako třeba syndrom dráždivého tračníku.

střeva člověka

Při stresu vás může rozbolet hlava, záda a celkově se cítíte v nepohodě. Lidé se syndromem dráždivého tračníku jsou na tom hůře. Tato nepříjemná nemoc provází osoby psychicky labilní a velmi emotivní, které se nedokáží od problémů alespoň částečně distancovat. Dráždivý tračník provází řada nepříjemných příznaků. Nejvíce obtěžující je průjem, bolesti břicha, nechutenství někdy až se zvracením, bolesti zad. Dalším problémem je podstoupení mnoha zbytečných a nepříjemných lékařských vyšetření jako gastroskopie nebo kolonoskopie. Tato vyšetření jsou většinou negativní. Je ovšem nutné vyloučit organickou příčinu potíží. Příčiny potíží známy nejsou. Dají se tedy pouze utlumit symptomy. Nemocný se v podstatě s chorobou potýká celoživotně.
bolení břicha

Je nějaké řešení?

Ten, kdo syndromem trpí, by měl navštívit lékaře. Nejspíš mu budou naordinována dlouhodobá antidepresiva, která symptomy potlačí.  Dalším krokem by mělo být upravení životosprávy. To znamená vynechat příliš kořeněné potraviny, které mohou střevo dráždit. Vyhýbat se alkoholu. Dbát na dostatek pohybu. Léčba by měla být dlouhodobá. Ideální je, aby se pacient cítil v pohodě a co nejvíce se vyhýbal stresovým situacím.
obložený chléb

Neobávejte se, že nemoc je smrtelná. Bohužel vám, ale značně sníží kvalitu vašeho života.

Když nás stres poznamená
5 (100%)1

barevnylist.cz