Peníze ano nebo ne?

I dnes, kdy se bez peněz neobejde snad vůbec nikdo a nic a kdy jde o peníze až v první řadě, se najdou lidé, kteří prahnou po tom, aby tyto zmizely v propadlišti dějin. Přičemž jde (zatím?) těmto reformátorům jenom a pouze o to, aby se přestala používat hotovost. Byli by nejraději, kdybychom chodili po světě bez koruny nebo jakékoliv jiné mince v kapse a vše, co si zamaneme, platili bezvýhradně bezhotovostně.
drobné mince
Takovíto myslitelé mají pro své myšlenky pochopitelně i argumenty. Protože kdyby své myšlenky neměli čím podpořit, nedostávalo by se jim vůbec sluchu a toto téma by snad nikdy nikde ani nepřišlo na přetřes.
Jak tito lidé kupříkladu tvrdí, umožňuje hotovost teroristům páchat jejich nekalé rejdy, zatímco kdyby hotovosti nebylo a všechno se platilo elektronicky, byli by v troubě, protože by se jejich finanční toky daly vysledovat a blokovat a zadarmo by pak ani jedno radikálně islámské kuře nehrabalo.
balíčky stovek
Nebo je prý nedostatkem hotovosti to, že je tato nejednou falšována a jak k tomu přijdou ti, u nichž skončí falešné peníze jako u pověstného černého Petra, že?
Nebo se šušká, že se prostřednictvím mincí a bankovek mohou šířit bakteriální infekce a z peněz tak lze i onemocnět.
A co já vím, co všechno takové lidi ještě napadlo za absurdity, jaké ještě mají argumenty pro .
Dotyční by zkrátka byli rádi, kdyby peníze zmizely, kdyby se z nich stala jen virtuální čísla, která se elektronicky přemísťují od jednoho člověka nebo podniku ke druhému. A jistou rozumnou logiku v jejich myšlenkách jistě nalézt lze. Třeba to, že by se pak daleko snáze vybíraly daně a zabránilo se nejedné rozkrádačce.
Jenže zcela zjevně tito lidé zapomínají třeba na to, že už se dnes lidští šikulové dokážou nabourat i do internetového bankovnictví, dokážou kopírovat kreditní karty. A takové internetové bankovnictví dokáže klidně i spadnout.
Takže dotyční vlastně nebojují proti skutečnému zločinu, ale pouze se snaží zaměnit jej zločinem jiným, virtuálním. Při kterém bude mít většina obyčejných lidí smůlu už jenom proto, že kyberzločince nelze ani při sebevětším štěstí chytit za ruku. A najít ho někde v širém světě…
A proto si myslím, že by podobným novátorům nemělo být dopřáváno sluchu. Protože jsem z těch, kdo si vydělávají poctivou prací a za své peníze se chtějí mít. A nerad bych se dožil dne, kdy spadne server a my budeme…
Víte, kde budeme? No přece v dovršeném komunismu. Kdy peníze nebudou. A my se vrátíme zpátky na stromy.

barevnylist.cz